Інформація для батьків


Виховання дітей у віці до дванадцяти років: вісім порад батькам

Бути батьком чи матір’ю дитини допубертатного віку непросто. У цей період діти з чарівних малят перетворюються на неслухняних монстрів, та й у сучасному світі все більше спокус і приводів для занепокоєння. Батьки дітей у віці восьми-дванадцяти років знадобляться практичні поради, як полегшити дитині перехід з дитинства в отроцтво.
Порада № 1. Контролювати використання комп’ютера та перебування в Інтернеті
У Інтернету є свої плюси і мінуси. Але в силах батьків захистити дитину від перегляду веб-сайтів, на яких йому нічого робити. По-перше, не дозволяйте дитині тримати комп’ютер в його кімнаті. Сімейний комп’ютер або особистий комп’ютер дитини повинен перебувати в головній кімнаті будинку, наприклад, у вітальні, і вхід в систему повинен бути захищений паролем, відомим тільки вам і вашому чоловікові. Крім цього, встановіть ліміт часу для використання комп’ютера в неробочих цілях (тобто не для підготовки домашнього завдання), наприклад, півгодини в день. Не покладайтеся тільки на програму-фільтр — він не захистить вашу дитину від шкідливих впливів і небезпечних особистостей. Самий вірний спосіб забезпечити безпеку дитини в Інтернеті — це строго контролювати використання комп’ютера, тримати його на видному місці і захистити вхід паролем. Крім того, знайдіть час, щоб пояснювати своїй дитині, що він ні в якому разі не повинен зустрічатися з людьми, з якими познайомиться в Інтернеті.
Рада № 2. Заохочуйте дружні зборів у вашому домі
Для батьків знати друзів сина чи доньки так само важливо, як знати самої дитини. Якщо ви дозволяєте дитині запрошувати друзів у ваш будинок, у вас є можливість познайомитися з людьми, які входять в його коло спілкування і роблять на нього вплив. Це знайомство може як придушити будь побоювання, що виникають у вас у зв’язку з компанією дитини, так і допомогти побачити можливі проблеми до їх виникнення. Крім того, якщо друзі сина або дочки збираються у вашому будинку, ви можете бути впевнені, що з ним або з нею все гаразд.
Порада № 3. Встановіть розумні обмеження
Діти допубертатного віку повинні мати можливість лягати спати трохи пізніше, ніж колись, але деякі обмеження необхідні. Рекомендуємо відсунути термін повернення додому і час відходу до сну на одну годину вперед — цього достатньо для дитини в цьому віці. Наприклад, якщо раніше дитина лягала спати о дев’ятій вечора, можна дозволити йому не спати до десяти, а повертатися додому він повинен не пізніше дев’яти. Чим доросліша дитина, чим ближче він до перехідного віку, тим менше значення для нього має час відходу до сну. Тим не менш, рекомендуємо залишити 10:00 як час відбою до тих пір, поки дитині не виповниться чотирнадцять-п’ятнадцять років.
Порада № 4. Доручайте дитині обов’язки по будинку
Якщо дитина ще не почав допомагати вам по дому, саме час, щоб його до цього привчити і дати йому щотижневі обов’язки по господарству. Одна або дві прості обов’язки, які потрібно виконувати щодня, — це не надто багато для одинадцятирічного або дванадцятирічного дитини. Наприклад, можете доручити дитині двічі на тиждень чистити раковину у ванній і унітаз, а також виносити сміття, коли він сміттєва корзина наповниться. Домашні тварини вимагають багато турботи, і дитину можна привчати гуляти з собакою чи прибирати за кішкою. Господарські турботи допомагають розвивати у дитини відповідальність і уявлення про трудову етику, а для вас це можливість передати частину роботи по дому. Роздрукуйте список робіт по будинку із зазначенням, хто їх має виконувати, і прикріпіть його на холодильнику або на іншому видному місці. Так у дитини не буде відмовки, що він «забув» або «не знав», що потрібно робити і коли, і ви зможете з легким серцем викреслити зроблена справа зі списку.
Рада № 5. Видавайте дитині гроші на особисті потреби
За сумлінне виконання роботи по дому видавайте дитині невелику суму грошей на кишенькові витрати. Ця сума призначена виключно для особистих потреб дитини, а не на купівлю їжі, канцелярських товарів або інших необхідних речей. Така «зарплата» мотивує дитину якісно і своєчасно виконувати покладені на нього обов’язки по будинку і дає можливість навчитися дізнатися ціну грошей. Багато дітей і підлітки не знають ціну грошей, тому нерозважливо їх витрачають, про що нерідко згодом шкодують. Тим не менше, ці «фінансові помилки» вчать їх цінувати гроші і уникнути більш серйозних витрат у майбутньому. Якщо дитина не повністю або несумлінно виконує обов’язки по будинку, заплатите йому 80% від належної суми щотижневого допомоги. Робіть так стільки, скільки буде необхідно. Якщо ж дитина якісно виконує роботу по дому кожен день протягом місяця, заохотите його премією у розмірі тижневої оплати. Не змушуйте дитину збирати гроші, але заохочуйте ощадливість і бажання планувати на майбутнє.
Рада № 6. Нагороджуйте дитини за успіхи в школі
Успіх в середній школі — хороший показник успіху в подальшому навчанні і в житті в цілому. Тому стежте за тим, щоб дитина готувався до уроків і робив домашнє завдання. Необов’язково повністю контролювати навчальний процес і вникати у всі деталі, але успіх на терені навчання слід заохочувати. Це необхідно для розвитку дитини і може допомогти йому у виборі майбутньої професії та підготовці до неї. Не намагайтеся розпланувати майбутнє дитини, просто постарайтеся дати йому зрозуміти, як важливо отримати гарну освіту.
Порада № 7. Карайте, коли необхідно
Ви можете залишатися люблячим батьком чи матір’ю і при цьому карати дитину, коли це необхідно. У цьому віці діти часто провокують батьків, випробовуючи їх авторитет і порушуючи межі дозволеного, щоб переконатися в їх наявності. Чи не поступайтеся дитині, якщо, звичайно, ваші вимоги розумні і відповідають віку. Слідкуйте за тим, щоб будь-яке покарання відповідало злочину, і обов’язково обговорюйте з дитиною, за що його покарано і в чому його провина. Немає нічого приємного в тому, щоб карати дитину, але іноді це неминуче і необхідно для самої дитини.
Рада № 8. Проводьте більше часу з дитиною
Діти в цьому віці багато часу проводять з друзями, в школі, у всіляких клубах, гуртках і секціях. Як би там не було, намагайтеся проводити більше часу з сином або дочкою і користуйтеся ним, щоб поступово прилучати дитину до дорослого життя, поки це не зробили сторонні. Наприклад, ви могли разом прочитати популярний серед молоді роман, а потім обговорити його. Інший варіант — попросіть дитину навчити вас його хобі або спорту, яким він займається. Важливо, щоб протягом цього часу ви ставилися до дитини, як до рівного, щоб він бачив: ви розумієте, що він дорослішає і змінюється, і бачите в ньому особистість. Це допоможе запобігти проблеми в найближчому майбутньому, коли дитина увійде у перехідний вік — підлітки часто ведуть себе зухвало і порушують правила тільки для того, щоб продемонструвати свою «дорослість».
Виховувати завтрашнього підлітка непросто. Але сподіваємося, що наведені вище поради допоможуть вам полегшити дорослішання дитини і запобігти проблеми в майбутньому.
Поради батькам під час літніх канікул

Разом з літом настануть довгоочікувані для всіх дітей літні канікули. У цей час безтурботні діти віддають весь свій вільний час прогулянкам, купанню та іншим дитячим заняттям.
         При цьому мало хто з батьків замислюється про те, що три місяці – це досить тривалий термін щоб забути про школу. Тому для того, щоб ваша дитина дійсно плідно провела літо, необхідно поєднати відпочинок, заняття і підготовку до нового шкільного року, який повірте, настане також непомітно, як і літні канікули.
       Для того, щоб дитина не провела всі три місяці літніх канікул біля телевізора чи комп’ютера, необхідно її чим-небудь зайняти. Причому зайняти потрібно чимось таким, щоб батьки, відпустка яких набагато менше шкільної, могли при цьому повноцінно працювати, і не турбуватися про те, чим в дану хвилину зайнято неприкаяне чадо.
       То як же допомогти дитині не розгубити, а примножити знання, отримані за рік? Для початку необхідно визначитися з планами…

Канікули в таборі
        Багато батьків з дитячих років відправляють своїх нащадків у табір. Там вони і набігаються, і настрибаються і в морі накупаються. Чим не відпочинок? Однак табір потрібно вибирати з розумом. Тут дуже важливо, щоб крім турпоходів і страшилок біля багаття дітей займали і розумовим відпочинком.
        Благо зараз вибір таборів величезний – є такі, де діти вивчають іноземні мови, є такі, де проходять майстер-класи з гри на музичних інструментах або з навчання акторській майстерності. Є дитячі табори, в яких дітлахів вчать керувати своїм бізнесом і навіть країною. Є спортивні табори та табори з математичним, літературним або біологічним напрямком.
        При цьому пам’ятайте, що обирати, як провести канікули в таборі, потрібно виходячи із здібностей та побажань дитини. Якщо їй подобається вивчати якийсь предмет у школі або вона робить успіхи в будь-якому виді спорту, знайти відповідний табір не складе труднощів.

Поїздка до моря
          Цей вид відпочинку досить популярний серед всього населення. Багато сімей влітку вирушають до моря, щоб поправити здоров’я і відпочити від турбот.
         Школярам навряд чи підходить пасивний пляжний відпочинок. Якщо Ви замислюєтеся про те, як провести канікули, то не варто планувати їх так, щоб малюк весь час нудьгував на пляжі або в готелі.
         Продумайте, які екскурсії будуть цікаві вам і вашим дітям, які місця їм буде цікаво побачити, і як вони будуть розважатися вечорами.

В село до бабусі…
          Ще один поширений варіант літнього відпочинку – відпочинок на дачі або в селі. У цьому випадку іноді важко буває уявити, як провести канікули з користю в глушині, де, крім лісу, поля та річки нічого немає.
         Однак і тут є вихід. Потрібно змусити школяра копатися в городі або доглядати за домашніми тваринами. Це привчить його до відповідальності і уважності, що теж необхідно у навчанні.
         Заодно можна організувати цікаві заняття – будівництво шпаківень на зиму, установку флюгера або похід в ліс. На природі теж може бути цікаво, якщо ви подбаєте про те, щоб дитина була зайнята чимось ще, крім безцільного гуляння уздовж будинку.

        Як бачите, існує маса способів захопити дитину навчанням і розвитком інтелектуальних здібностей. Головне тут не пускати все на самоплив і тоді, ваш малюк не тільки виросте за літо, але й стане розумнішим.




Поради батькам щодо ефективних занять в період літніх канікул:
·                     Заняття проводьте на свіжому повітрі в першій половині дня.
·                     Організуйте повторення шкільного матеріалу у вигляді гри, ненав’язливо. Наприклад, нехай дитина буде вчителем і проведе урок, а ви будете учнем.
·                     Важливо не перевтомлювати дитину, але заняття включіть в повсякденне життя.
·                     Пропонуйте дитині більше читати для розширення словникового запасу. Для цього підійдуть будь-які твори, які дитина сама вибере.
Але пам’ятайте, що перш за все літні канікули надаються для відпочинку і оздоровлення.


Немає коментарів:

Дописати коментар